صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید
Hystrectomy surgery

هیستروسکوپی چیست؟

در مواردی از بیماری‌های زنان امکان این موضوع وجود دارد که برای درمان و یا تشخیص نیاز به هیستروسکوپی برای بیمار احساس می‌شود. هیستروسکوپی یک عمل است که برای دیدن داخل رحم انجام می‌شود. هیستروسکوپی یک عمل غیر تهاجمی است،یعنی برای انجام آن نیازی به ایجاد برش در روی بدن بیمار نمی‌باشد و با وارد کردن هیستروسکوپ از طریق واژن به داخل رحم به بررسی ها پرداخته می‌شود.

هیستروسکوپ وسیله ای است که دارای دوربین می‌باشد و با ورود به رحم و بعد از آن پر کردن رحم به وسیله مایعات (سالین) باعث می‌شود که پزشک بتواند تشخیص بیماری را اعلام کند.
در مواردی که نیاز به عمل درمان نیز می‌باشد، پزشک می‌تواند بعد از تشخیص شروع به درمان نیز کند و عامل بیماری را از بین ببرد.

 

در چه مواردی نیاز به هیستروسکوپی می‌باشد.

 

عموما هیستروسکوپی به دو دلیل انجام می‌شود:

هستروسکوپی تشخیصی

 

هیستروسکوپی درمانی

 

هیستروسکوپی عموما برای تشخیص و درمان خونریزی‌ غیر طبیعی رحم و یا دوران‌ قاعدگی که به صورت غیر معمول می‌باشد، انجام می‌شود که این نوع مشکلات می‌تواند به دلیل رشد فیبروم‌های رحمی و به هم ریختن هورمون های بدن زنان و یا رشد پولیپ‌ها رخ دهد.

یکی دیگر از مواردی که از هیستروسکوپی استفاده می‌شود خارج کردن آی یو دی و یا برای درمان خونریزی‌های مشکوک بعد از یائسگی و یا برای درمان نازایی نیز استفاده می‌شود.

 

آیا در عمل هیستروسکوپی نیاز به بیهوشی است؟

برای عمل هیستروسکوپی با توجه به نوع عمل وتشخیص پزشک متخصص می‌توان هم از بیهوشی و هم از بی‌حسی موضوعی استفاده کرد و در هر دو حالت بیمار می‌تواند چند ساعت بعد عمل مرخص شود به جز مواردی که پزشک  تشخیص دهد.

 

چه مواردی باید بعد از عمل هیستروسکوپی رعایت شود؟


یکی از مهمترین مراحل هر جراحی دوران نقاهت و استراحت آن است. برای عمل هیستروسکوپی عموما از بیمار می‌خواهند که موارد زیر را رعایت بکنند.


انجام ندادن کارهای سنگین تا ۲ الی ۳ روز بعد از عمل هیستروسکوپی
نداشتن رابطه جنسی تا ۱ هفته بعد از عمل هیستروسکوپی
منع خوردن مشروبات الکلی
استفاده از داروهای تجویز شده پزشک متخصص

عمل هیتروسکوپی عموما به دو صورت مطبی و اتاق عمل انجام می‌شود. در مواقعی که پزشک تشخیص می‌دهد که یک کار تشخیصی انجام دهد می‌تواند با بی‌حسی موضوعی در مطب این روش را انجام دهد ولی در صورت نیاز با بیهوشی در اتاق عمل این کار انجام میشود.
دکتر نسیم سرمست به شما پیشنهاد می‌کنند که قبل از درمان حتما با پزشک متخصص در خصوص روش‌ها و نوع دقیق درمان مشورت کنید.

شما می‌توانید جهت مشاوره در خصوص عمل هیستروسکوپی با شماره های مطب تماس بگیرید.

Dr. Nasim Sarmast
© Copyright 2019. All rights reserved.
iMads Co.